Jan Jirásek

 

Jan Jirásek

Jan Jirásek

Hudební skladatel; soukromě studoval skladatelství u prof. Miroslava Raichla, později vystudoval obor hudebního skladatelství na JAMU v Brně. Současně studoval i elektro-akustickou, počítačovou a elektronickou hudbu a hudební teorii. Pracoval jako redaktor a produkční Československého rozhlasu a produkční Audiostudia Českého rozhlasu Praha. Jeho skladby se objevují na významných festivalech současné tvorby (Synthese 90 v Bourges, Elektronmusik festival Stockholm, Ler Colloque International des jeunes Compositeurs de Musique Electro-accoustique 1991, UNESCO v Paříži, Ars Electronica, Festival Pražské jaro, Schleswig-Holstein Festival, Československá noc Mnichov 1990, Mnichovské bienále).

Skládá skladby pro známé instituce a hudebníky, příznačné pro něho jsou krátké, výrazné, rytmicky bohaté motivy a smysl pro zvukovou barvu.

První ocenění, Cenu Nadace českého hudebního fondu, získal za skladbu Labyrint v roce 1989. Složil hudbu k mnoha divadelním představením: Babylonská věž, premiéra 1993, Charlesville, Francie; Don Quijote 1994, Adelaide, Austrálie; Coca-Kaba 1994, Vancouver, Kanada. Vydal CD Renesance lidskosti, které bylo společností BMG Classic v Německu vyhlášené jako „CD měsíce“, Chléb a hry a Lucie Bílá na festivalu Pražské jaro, Pašije Svatého Lukáše. Vyučoval a stážoval na prestižních světových univerzitách a několikrát na Mezinárodní hudební akademii Praha–Vídeň–Budapešť, uspořádané Univerzitou múzických a výtvarných umění ve Vídni.

Napsal hudbu k filmům Nejasná zpráva o konci světa (Český lev 1997), Kuře melancholik (nominace na Českého lva 2000), Kytice (Český lev 2001).

This entry was posted in Autoři. Bookmark the permalink.

Comments are closed.